• (29) 752 43 42

Festiwal Kultur Narodów

 

„To miejsce nas połączyło”

 

Jest takie miejsce w Przasnyszu, które potrafi łączyć odmienne kultury z różnych stron świata. Nieco symbolicznie można wręcz powiedzieć, że właśnie tu Wschód spotyka się z Zachodem. Doskonale było to widać w ostatni piątek listopada, podczas Festiwalu Kultur Narodów zorganizowanego na terenie Językowej Szkoły Podstawowej nr 5.

 

Imprezę przygotowały wspólnie: Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna, Akademickie Liceum Ogólnokształcące, Technikum Agrobiznesu, Językowa Szkoła Podstawowa nr 5 oraz Językowe Przedszkole The Academy of Smurfs. Ideą festiwalu było zapoznanie wszystkich uczestników z różnicami kulturowymi krajów Wschodu i Zachodu, Europy, Azji i Ameryki Północnej. Organizatorzy chcieli pokazać, że mimo różnych języków, zwyczajów i tradycji – wciąż jesteśmy tacy sami. Stąd hasło piątkowej uroczystości: TO MIEJSCE NAS POŁĄCZYŁO.

Uczestnicy zapoznali się z kulturami i językami krajów, takich jak, Polska, USA, Wielka Brytania, Ukraina, Rosja, Białoruś czy Kazachstan.

Program został przygotowany przez zespół pod kierunkiem Pani Rektor Elżbiety Sternal, pracujący w składzie:

 

  • dr hab. Ludmiła Kilewaja
  • dr hab. Tatjana Shewiakowa
  • dr hab. Ludmiła Safronowa
  • mgr Martyna Sternal
  • mgr Iwona Niesiobęcka
  • mgr Klaudia Hinc

 

Poszczególnym występom przysłuchiwało się liczne grono zaproszonych gości, wśród których zasiadł m.in. starosta przasnyski Zenon Szczepankowski. Nie zabrakło reprezentantów zaprzyjaźnionych szkół z terenu – w tym z Zespołu Szkół nr 3 z Ciechanowa, Zespołu Szkół w Krasińcu, Liceum Ogólnokształcącego z Jednorożca czy Zespołu Szkół w Krzynowłodze Małej.

 

Przeszło dwugodzinny spektakl potrafił połączyć nuty nostalgiczne z wesołymi; występy poważne były przeplatane bardziej rozrywkowymi. Pozwoliło to pokazać różnorodne talenty naszej młodzieży i zaproszonych gości – nie tylko wokalne, lecz także taneczne czy aktorskie. Nic więc dziwnego, że na zakończenie wszyscy występujący otrzymali burzliwe oklaski od swoich kolegów ze szkół, nauczycieli i zaproszonych gości.

 

 

dig