• (29) 752 43 42

Kongres Przedsiębiorców Rolnych

Produkty innowacyjne coraz częściej znajdują się w polu zainteresowań konsumentów. A to oznacza, że firmy powinny prowadzić świadomą politykę w ich wdrażaniu. Nasza Uczelnia mając na uwadze dążenie ludzi, do bardziej ekologicznego i zdrowszego trybu życia, zorganizowała spotkanie dla przedsiębiorców rolnych.

21 kwietnia przedsiębiorcy rolni zainteresowani tematem z  przemysłu spożywczego, bioprzemysłu oraz podwyższenia immunologii roślin, dowiedzieli się jak stawić czoła przyszłym wyzwaniom związanych z rozwojem rolnictwa. Nasz kongres przybliżył im konieczność zdobywania praktycznej wiedzy oraz innowacyjnych rozwiązań. Przedsiębiorcy z całej Polski opowiadali o początkach swojej działalności, aktualnej sytuacji na rynku, a także o przyszłości innowacyjnego rolnictwa.

Kongres został oficjalnie otwarty przez Panią Rektor – dr Elżbietę Sternal.

Gościem honorowym wydarzenia był Przewodniczący Rady Nadzorczej największej firmy drobiarskiej CEDROB na Mazowszu – Mirosław Koźlakiewicz.

Prelegentami natomiast byli naukowcy znanych uniwersytetów oraz przedsiębiorcy:

  • Perspektywy uprawy dzikiej róży – Agnieszka Michalska – firma Polska Róża. Jest to całkowicie polska firma, obecna na rynku od ponad 35 lat. Idea firmy od początku łączyła w sobie współdziałanie plantacji róż owocowych, zakładu przetwórczego oraz prac naukowo popularyzatorskich fundacji
  • Możliwość uprawy konopi włóknistych w Polsce – dr Katarzyna Wielgusz – naukowiec, pracujący w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zajmujący się szeroko pojętą tematyką badawczą z zakresu rolnictwa
  • Zasady rolnictwa ekologicznego – Mieczysław Babalski – firma Bio Babalscy z pasją zajmująca się rolnictwem ekologicznym , specjalizująca się makaronem ekologicznym w wielu odmianach oraz produktami zbożowymi.
  • Uprawa roślin – czy jest tu miejsce na innowacje? – dr hab. inż. Marcin Smiglak – dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadzi badania z zakresu podnoszenia odporności roślin uprawnych. Opracowana przez niego metoda ma szansę zrewolucjonizować rynek ochrony roślin i zostać nowoczesną strategią ochrony przed grzybami, wirusami oraz bakteriami.
  • Wsparcie prawne dla gospodarstw rolnych – dr Dariusz Gibasiewicz – Ekspert prawa podatkowego. W kancelarii odpowiada za prowadzenie postępowań przed organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi.
  • Doradztwo rolnicze – kwestie finansowe – Lech Durski – specjalista ds. doradztwa i konsultingu, były zastępca dyrektora w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Honorowy patronat nad Kongresem objął Pan Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, który w swoim liście skierowanym do Pani Martyny Sternal Kanclerz ULT zaznaczył, że „dyskusje, które będą miały miejsce podczas tego wydarzenia, dotyczą istotnych zagadnień związanych z otwieraniem się na nowe tendencje w gospodarce. Innowacje oraz działalność badawczo-rozwojowa stwarza ogromne możliwości rozwoju przedsiębiorstw rolnych a wykorzystanie najnowszych osiągnięć naukowych oraz współpraca z ośrodkami naukowymi pozwala na unowocześnienie procesu produkcji oraz wyboru finalnego, a także zwiększenie komfortu pracy rolników i ich dochodu”.

Celem kongresu była wymiana wiedzy oraz dobrych praktyk w zakresie wdrażania innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich poprzez nawiązywanie kontaktów między nauką a praktyką i prezentację wyników badań. Prelegenci przedstawiali badania naukowe i przykłady wdrożeń w produkcji roślinnej.

Kongres zakończyła uroczysta kolacja w Sali Bankietowej ,,Wersal”. Przedsiębiorcy mogli nawiązać kontakt między sobą oraz wymienić się kontaktami.